ABD Ordusu Yine Yeni Bir Silah Denedi


ABD Ordusu Askerleri, Nisan 2018’de, HUMVEE taktik aracına monte edilen otomatik Direk / Dolaylı  Havan (ADIM) sisteminin gösterimini yaptı.

Şu anda 81mm’lik bir harç silah sistemi olan ADIM, HMMWV (veya diğer hafif taktik araçlar) kapasitesinin sınırları dahilinde, taşıyıcı araca aktarılan ateşleme yüklerini azaltmak için “yumuşak geri tepme” kullanmaktadır.

ADIM fonksiyonları otomatiktir, böylece normalde personel tarafından elle gerçekleştirilen operasyonlar, Picatinny mühendisleri tarafından geliştirilen ve devlete ait bir teknoloji olan bir kontrol sistemi (ACS) tarafından kontrol edilen elektro-mekanik sistem aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

ACS operasyonu, M95 Havan Atış Kontrol Sisteminin (MFCS) geliştirilmiş versiyonu olan Otomatik Atış Kontrol Sistemi – Havan (AFCS-M) tarafından yönetilmektedir.

AFCS-M, ADIM’in yüklenmesi / boşaltılması, yerleştirilmesi, hedeflenmesi ve ateşlenmesi için insan makine arayüzünü sağlar.

AFCS-M ile ilişkili bir anahtar kabiliyet ise, ADIM’in tam zamanlı yerleşimini sağlayan ve böylece geleneksel ölçme ve nişan alma yöntemleri ile ilişkili birkaç dakikalık uzun kurulum ve sıfırlama zamanlarını ortadan kaldıran bir ataletli seyir birimi ve GPS alıcısıdır.

ACS ve AFCS-M kombinasyonu, düşman ateşine maruz kalmayı ve karşı ateşe karşı duyarlılığı azaltmak için mobil olarak operasyonların hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlar. AFCS-M, aynı zamanda, korumalı bir konumda bulunan askerler tarafından çalıştırılan insansız bir silah sistemi olarak ADIM’i uzaktan kumandayla çalıştırabilmektedir.

 

 


Like it? Share with your friends!

236SHARES
1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in