ASELSAN ALBATROS DENİZDE


Tüm yurdu etkisi altına alan şiddetli fırtınada ASELSAN ALBATROS-T Yüksek Süratli İnsansız Suüstü Hedef Botu başarıyla hizmet vermeye devam etti. Doğu Akdeniz ve Kuzey Ege’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı Fırkateyn, Korvet, Hücumbot ve Karakol gemileri tarafından icra edilen fiili silah atış eğitimlerinde ALBATROS-T, İnsansız Suüstü Hedefi olarak görevini başarıyla yerine getirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının su üstü unsurlarının, zor deniz şartlarında gerçekleştirdiği su üstü top ve silah atışlarında iki bölgede toplam 16 saat süreyle sahada kalan ve talep edilen tüm manevraları eksiksiz yerine getiren ALBATROS-T Botları, görev sonunda emniyetle güverteye alınarak sonraki görevler için hazır olduğunu gösterdi.

 

 

Fiili silah atış eğitimleri süresince sahada deniz seviyesi, deniz durumu 3-4 olarak bildirildi. ALBATROS – Yüksek Süratli İnsansız Suüstü Hedef Ailesi Deniz Kuvvetleri su üstü unsurlarının Asimetrik Tehdide Karşı Koyma ve Atış Eğitimlerinde hedef gemisi görevlerinde kullanabilmek maksadıyla ASELSAN tarafından ALBATROS- Yüksek Süratli İnsansız Suüstü Hedef Ailesi geliştirildi.
Su üstü top, yakın savunma silah sistemleri ve güdümlü mermi atışları maksadıyla kullanılabilecek, yüksek sürat ve manevra kabiliyetine sahip ALBATROS Hedef Sistemini desteklemek maksadıyla, hedefteki atış/vuruş görüntüsü gerçek zamanlı olarak ASELSAN ARI-1T yardımıyla kontrol istasyonu/gemisine aktarılmaktadır. Uygulama olarak literatürde örneği olmayan bu görüntüleme sistemi Deniz Kuvvetleri için ilk kez ASELSAN tarafından başarıyla uygulanmış olup, sözleşme kapsamında hizmet verilmeye devam ediliyor.


Like it? Share with your friends!

218SHARES
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in