Aselsan ile Milli Eğitim Bakanlığı İş Birliği Anlaşması İmzaladı!


Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) ile ASELSAN arasında ASELSAN Macunköy tesislerinde yapılan törenle mesleki eğitim iş birliği protokolü imzalandı. Törene Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Selçuk, burada yaptığı konuşmada, önemi ve anlamı açısından protokolün ASELSAN tesislerinde imzalanmasından dolayı yetkililere teşekkürlerini ileterek,
öğrencilerin bu tesisi sadece gezmesinin bile ufuklarını geliştireceğini vurguladı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise protokolün bir başlangıç olduğunu söyledi. Mesleki ve teknik eğitimin yıllarca konuşulan ancak önemli başarı sağlanamayan alanlar arasında bulunduğuna işaret eden Demir, eksikleri gündeme getirirken çözüm üretmenin de çok önem taşıdığını belirtti. Demir ayrıca diğer savunma sanayii şirketlerini de bu konuda harekete geçireceklerini belirtti.

 

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün de protokol ile savunma sanayisinin
ihtiyaçlarına yönelik nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi yönünde mesleki ve teknik eğitimin iyileştirilmesi için önemli bir adım atıldığını belirtti.

Protokol ile MTEGM ve ASELSAN iş birliğiyle savunma sanayine yönelik nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla yapılacak olan mesleki ve teknik eğitim faaliyetleri belirlendi. Protokol kapsamında Türkiye’nin ortaöğretim alanında savunma sanayi sistemlerine yönelik ilk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurulacak.

Açılacak olan ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Elektrik Elektronik teknolojisi alanı Savunma Elektronik Sistemleri dalı ve Makine Teknolojisi alanı Savunma Mekanik Sistemleri dalı programları açılacak.

 

 

Söz konusu dalların öğretim programları savunma sanayi ihtiyaçlarına yönelik olarak ASELSAN ve MTEGM
tarafından oluşturulacak bir çalışma ekibiyle geliştirilip, güncellenecek.

Alan/dal derslerinden uygun bulunanlar ASELSAN eğiticileri/uzmanları tarafından verilecek, ASELSAN’ın eğitim/üretim tesislerinde Okulun alan öğretmenlerine hizmet içi eğitimler verilecek, Okulun alan öğrencilerinden uygun bulunanlara ASELSAN tesislerinde staj imkanı sağlanacak.

Ayrıca okul atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması/desteklenmesi, alan mezunlarının ASELSAN’da istihdamlarına öncelik sağlanması, başarılı öğrencilerine burs verilmesi, okula temrinlik malzeme desteğinin sağlanması, mezunlarından uygun bulunanlara araştırma üniversitelerinin ASELSAN’ın ilgi alanına giren mühendislik bölümlerinde öğrenim görmeleri halinde yükseköğrenimleri sırasında burs verilmesi gibi faaliyetler de protokol kapsamında ASELSAN tarafından gerçekleştirilecek.


Like it? Share with your friends!

154SHARES
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in