Dünyadan Haberler


Fransız zırhlı araç üreticisi Nexter Jaguar Tekerlekli Zırhlı Aracı’nı tanıttı. 6×6 araç üzerine şekillendirilen araç projesinde Nexter, Renault Trucks ve Thales birlikte çalışıyor. 25 tonluk araç 500 beygir dizel motoruyla 800km mesafeye ve 90 km/s hıza ulaşabiliyor. Araç 2 kişilik stabilize kulesinde 40 mm ana topa ve uzaktan kumandalı 7,62 mm ikinci silaha ek olarak Thales ürünü 2 adet atışa hazır 4000 metre menzilli MMP ATGM taşıyor. Araç üzerinde silah tespit sistemi, lazer ikaz alıcı ve aktif koruma sistemi gibi öz savunmaya yönelik sistemler de bulunuyor.

Romanya ordusu tarafında sipariş edilen Mowag Piranha 5 tekerlekli zırhlı aracı tanıtıldı. 227 adet 6 farklı tipte aracı kapsayan anlaşmanın mali boyutu 1+ milyar usd. Anlaşma kapsamında Romanya ordusu 30 mm toplu piyade savaş aracı, 120 mm havan aracı, komuta aracı, NBC aracı, ambulans ve tamir bakım aracı teslim alacak. İlk 36 araç 2018 yılı içinde kalanlar ise yıllık 30-40 araç şeklinde teslim edilecek.

Amerikan Deniz Piyadeleri 200 adetlik CH-53K ağır nakliye helikopterinin ilkini teslim aldı. 12200 kg harici yükü 200+km mesafeye taşıyabilen helikopter CH-53 ailesinin en son üyesi. Birim fiyatı 100+ milyon usd olan helikoterin üretimi 2031 yılına kadar devam edecek.

ABD Ordusu, ana muharebe tanklarından daha hafif taktik ve zırhlı araçları anti-tank füzelerinin ve RPG’lerin tehditlerinden korumak için tasarlanan “Demir Perde” adlı yeni Aktif Koruma Sistemini (APS) test etmeye devam ediyor. Demir Perde sistemi, herhangi bir kara aracına, döner kanatlı hava taşıtlarına, deniz taşıtlarına ve binalar gibi sabit alanlara entegre edilebilme potansiyeli taşıyor.

 


Like it? Share with your friends!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in