Hadi Gelin Sizinle TSK Hakkında Beyin Fırtınası Yapalım


Türk Silahlı Kuvvetleri bölgenin ve dünyanın gerek eğitim gerekse operasyon yeteneği ile en güçlü ordularından biri. Bunu son icra edilen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları ile bir kez daha dünyaya gösterdi. Bu operasyonlarda TSK birçok eksiğini de görme fırsatı buldu. Bazıları kanla çıktı ortaya bazıları harekatın gelişimine göre. Fırat Kalkanı bize tanklarımızın ne kadar yetersiz olduğunu gösterdi gerçi bu zaten yıllardır belliydi ama verilen şehitler tankların elden geçmesi gerektiğini inkar edilemez noktaya getirdi. Sonuç olarak M60 tankları modernizasyona alındı. Zırh ve Aktif Koruma Sistemleri ekleniyor. Keza Leopard 2 tanklarıda benzer şekilde yenilenecek.

Ama bunlar yeterli mi tabiki hayır. TSK bölgede daha caydırıcı olursa siyasi otoritenin eli daha güçlü olur. Ancak bu caydırıcılık yüksek bir maliyet gerektiriyor ve savunmaya ayrılan bütçe olması gerekenin çok altında hala.

Şimdi sizinle hayalimizdeki TSK nasıl olmalı onu konuşalım. Milli ya da hazır alım TSK’nın kullanımında olması gereken araç gereç silah ne varsa belirtin hangileri olabilir hangileri işimizi görür görmez tartışalım.

Mesela siz olsanız çift motorlu uçaklardan

SU serisi uçak mı tercih edersiniz

yoksa Eurofighter/Rafale mi?

Ya da savaş gemilerinden

İngiliz Type-45 Destroyeri mi

yoksa Çin Type-055 mi?

ABD ürünü olanları belirtmiyorum zaten o konuda düşüncemiz belli. Hadi bakalım gelsin fikirler!


Like it? Share with your friends!

318SHARES
2

Comments 3

  1. Esas itibarı ile verdiğiniz seçenekler günümüz savaşlarında silah taşıma platformları, spitfire yada zero gibi platformun kabiliyetlerinden ziyade artık mühimmat ve bunun etkin şekilde kullanımı mühim. O yüzden hangi platforma kendi geliştirdiğimiz mühimmatları entegre edebiliyorsak onun seçimi manalıdır. Gelelim sadede, ithal ürünler down grade yada türkçe eksiltilmiş olacağından ve o eksiltilmiş platformları da kendimiz bile üretebileceğimizden size sorum şu. İthal etmek ısrarının ALTINDA YATAN GERÇEK nedir? Yapamıyosak, savunma sanayini gümrük müdürlüğüne devredelim yada çekip gidelim. Yeter!

  2. Su uçakları alınsa çok işimize yarar ama çok büyük ambargolarla karşılaşırız. Gerçi şuan da üstü kapalı olarak bazı ambargolara maruz bırakılıyoruz. Ancak alınması durumunda hava kuvvetlerimizin gücüne güç katacağı aşikardır.

  3. Şöyleki aşşağıdaki araçlardan hiçbirini seçmezdim çünkü TSK şuanda doğru seçimler yapıyor bence artık dışarıdan alımı en az indirmeye çalışıyor ki artık dışarıdan gemi yapılacağını bizim alıcağımızı hiç düşünmüyorum tasarım dışında ülkemizde her sınıf gemiyi imal edebilecek seviyede tersanemiz bulunmakta havacılık konusundada max 15 sene ile yerli jet savaş uçaklarımızı üretebileceğimize inanıyorumKi zaten gemilerimiz hali hazırda çokca üretiliyor..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in