HIZIR SiSTEMİ 2018 YILINI TESLİMATLARLA TAMAMLADI


Denizaltı Savunma Harbinin en önemli bileşenlerden biri olan HIZIR Suüstü Gemileri için Torpido Karşı Tedbir Sisteminin MİLGEM üçüncü gemi (TCG BURGAZADA) deniz kabul testleri 09-10 Kasım 2018 tarihlerinde, dördüncü gemi (TCG KINALIADA) fabrika kabul testleri de 24-25 Aralık 2018 tarihlerinde başarıyla tamamlandı. Deniz Kabul Testlerinde büyük beğeni toplayan sistem, MİLGEM gemisinin maksimum hız ve manevralarında gösterdiği performansla da göz doldurdu. Yerli imkânlarla tasarlanan ve üretilen ilk ve tek Suüstü Torpido Karşı Tedbir Sistemi olan ve ilk defa MİLGEM Projesi ile Türk Bahriyesindeki yerini alan HIZIR Sistemi, yakın dönemde LHD ve Barbaros Sınıfı Fırkateynlere de entegre edilecek.

 

 

HIZIR;

  •  Su üstü gemisine hücum eden torpidoya karşı yeterli reaksiyon süresi sağlayacak şekilde torpidonun uzak mesafeden tespiti, izlenmesi, sınıflandırılması ve konumlandırılması,
  •  Torpido tehdidinin bertaraf edilmesi amacıyla uygulanacak taktik tavsiyenin kullanıcıya sunulması,
  •  Seçilecek torpido karşı tedbir taktiğine göre torpidonun akustik olarak karıştırılması ve/veya aldatılması işlevlerini yerine getiriyor.

Sistem;

  •  Torpido Tespit Dizini
  •  Çekili Dekoy
  •  Sarfedilebilir Dekoy
  •  Lançer ve Lançer Kontrol Birimleri
  •  Vinç ve Vinç Kontrol Birimi
  •  Elektronik Kabinet
  •  Sergileme ve Kontrol Birimleri

alt sistemlerinden oluşuyor.

 

 

ASELSAN HIZIR

HIZIR, ASELSAN tarafından suüstü gemileri için özgün olarak geliştirilmiş ve en güncel teknolojiyle donatılmış bir Torpido Karşı Tedbir Sistemi’dir.

Sistemin temel işlevi, suüstü gemisine atılan torpidoya karşı gemiye yeterli reaksiyon süresi sağlayacak şekilde torpidonun uzun mesafeden tespitini müteakip aldatma/karıştırma yapılarak bertaraf edilmesidir.

HIZIR sistemi; Torpido Tespit Dizini, Çekili Dekoy, Vinç Sistemi,Pnömatik Lançerler, Sarfedilebilir Dekoy(lar), Sergileme ve Kontrol Birimleri, Elektronik Kabinet bileşenlerindenoluşmaktadır.

 

 

Sistem, Torpido Tespit Dizininin sahip olduğu triplet (üçüz)hidrofon yapısı ile iskele/sancak belirsizliğini gemi manevrasına gerek duymadan anında çözen gelişmiş tespit, sınıflandırma ve konumlandırma algoritmalarıyla donatılmıştır.

Geminin arkasında yedeklenen Torpido Tespit Dizini tarafından alınan akustik sinyaller Elektronik Kabinet’te koşan yazılımlar tarafından işlenerek tehdit torpido için tespit, takip, konumlandırma ve sınıflandırma işlemleri gerçekleştirilir. Sistem tarafından torpido tespitinin olması durumunda en uygun karşı tedbir taktiği operatöre önerilir. Bu taktik, Çekili Dekoy çalışma parametreleri ile Sarfedilebilir Dekoy döküş paternleri ve gemi manevralarını içeren adımlardan oluşmaktadır.

 

 

Çekili Dekoy, torpidonun gemi ile temasını kesecek şekilde geniş bantlı akustik sinyal üretir. Lançerlerden fırlatılan SarfedilebilirDekoylar ise, karıştırıcı modunda geniş bantlı akustik gürültü üreterek torpido ile geminin temasını keserken aldatıcı modundaise suüstü gemisinin akustik karakteristiğini taklit ederek torpidoyu kendi üzerine çekerler.


Like it? Share with your friends!

317SHARES
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in