Korkut-D Testinin Detayları


4 Mayıs 2018’de, Karadeniz’de gerçekleştirilen ve Korkut-D’yi bekleyen çok sayıda testten, deniz platformunda ilk atış testi başarılı oldu ve hedef uçak imha edildi.

Detaylar:

Korkut-D Yakın Alan Hava Savunma Sistemi Testi

Hedef uçak hızı: 650-700 km/h

Senaryo: Deniz yüzeyine yakın uçan gemisavar füzesi

Kullanılan hedef uçak: Banshee Jet-80

Sonuç: Banshee denizi boyladı:)

Testte TAI tarafından üretilen Turna ve Şimşek hedef uçakları test senaryosuna uygun hız ve uçuş irtifasına sahip olmadıkları için kullanılmamıştır. Turna’nın azamı hizi 335 km/h. subsonik seyir füzesi simule etmek icin çok yetersiz kalmaktadır. Şimsek de asgari 100 feet irtifa ve 550 km/h sea skimming hızıyla bu testlerde yetersiz kalacağı için Banshee Jet-80 kullanılmıştır.

Banshee Jet-80, 50 feetin altına inen ve yaklaşık 200 m/s hızla uçabildiğinden ilk aşama için maliyet etkinlik açısından da en uygun hedef olması ve kolay temin edilebilirliği tercihte rol oynamıştır.

Tabii testleri bitirmek için bu hızlar da yeterli değil. İleriki aşamalarda daha farklı senaryolar için daha farklı unsurlara ihtiyaç olacak.

Bununla beraber Tespit Takip ve İmha mesafelerinin ciddi anlamda iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak daha hızlı hedefler için ciddi kaynak ayırmak gerekli. Örneğin: ~10 feette 0,8 mach hızla uçan ve top attack saldıran seyir ve gemisavar füzelerini de engelleyecek seviyelere ulaşmasını bekliyoruz. Bahsedilen tipte füzeleri simule edebilecek sisteme örnek  tanesi 1-2 milyon usd civarında olan BQM-167A verilebilir.

Korkut-D testleri başarılı bir şekilde sonuçlanır ve kuvvet tarafından kullanımına yeşil ışık yakılırsa sadece gemi bedeli ~1,25 milyar EURO olan TCG Anadolu ile içinde taşıyacağı uçaklar, tanklar, zırhlı araçlar, ekipman ve aletler, yakıt, vs… ile en az 3.5 milyar doların üzerinde bir yatırımı korumaya aday olacak. İnsan hayatının bedeli ise zaten paha biçilemez.

Kaynak: Turan Oğuz/@zbartanibraam


Like it? Share with your friends!

1.3kSHARES
0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in