MİLGEM-4 ELEKTRONIK DESTEK SISTEMI FABRIKA KABUL TESTLERI TAMAMLANDI


Ülkemizin Milli savaş gemisi projesi olan MİLGEM’in dördüncü gemisi olan TCG KINALIADA için üretilen ARES-2N Elektronik Destek Sisteminin fabrika kabul testleri başarıyla tamamlandı. Testler sırasında ARES-2N Elektronik Destek Sistemi çok sayıda performans ve fonksiyon kontrolü testlerini başarıyla geçerek kabul heyetinin beğenisini kazandı.
Projenin bir sonraki aşamasında, sistemin gemi platformuna entegre edilmesinin ardından 2019 yılı içerisinde liman ve deniz kabul testlerinin tamamlanması hedefleniyor.

 

 

MİLGEM PROJESİ

Milgem Projesi  Projenin adı, “Milli” ve “Gemi” kelimelerinin kısaltılmasından oluşmuştur. Projenin başlıca amacı, savunma teknolojilerinde bilgi birikimi sağlayacak ve yerli savunma sanayi katkı payının yüksek tutulduğu, esnek bir yüzer savaş platformunu üretmektir. Geminin tasarımında son teknolojilerden yararlanılmış ve tasarımı ticari gizlilik arz etmektedir.

Milgem Projesi kapsamında üretilecek ilk dört korvetin tamamlanmasından edinilen bilgi birikimi doğrultusunda, İstif Sınıfı yeni nesil fırkateynlerin üretimine başlanacaktır. İ sınıfı programı, bölgesel hava savunma kabiliyetine sahip olacak dört hava savunma fırkateyninin tedarikini hedeflemektedir

 

 

İstanbul sınıfı fırkateynler

Proje kapsamında sipariş edilen on iki MİLGEM savaş gemisinin dördü Ada sınıfı korvet olup, ilave olarak bu korvetler ek silah sistemleri ile donatılmış olacak ve TF-100 sınıfı veya İstanbul sınıfı fırkateyn olarak sınıflandırılacaktır. TF-100 sınıfı, biraz daha büyük gövde özelliğine sahip olacak ve RIM-66 standardı, ESSM ve VL ASROC füzelerini ateşleyebilen Mk.41 VLS ile birlikte, rol savaşı yetenekleri il donatılacaktır. MİLGEM projesiyle kazanılan tecrübe ve teknolojik bilgi, TF2000 sınıfı fırkateynlerin tasarım özelliklerini ve gelişim sürecini belirlemede önemli bir rol oynayacaktır. Ayrıca bu konularda kullanılacak sistem ve ekipmanların seçimi ile de ileride daha büyük ve daha yetenekli savaş gemileri yapılabilecektir.

 


Like it? Share with your friends!

284SHARES
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in