Pakistan’a 30 T129 Atak Ve 4 Savaş Gemisi Onaylandı!


Türkiye yılda askeri olarak yaklaşık 15 milyar dolar harcıyor. Silah pazarında nasıl global bir oyuncu haline geldiğini görüyoruz.

TRT Wold, bu başlık altında paylaştığı videoda Türk savunma sanayi endüstrisinde öne çıkan başlıkları incelemiş.

Video için-> https://www.facebook.com/trtworld/videos/2107749429495202/

Her ne kadar video animasyonunda gözden kaçırdıkları kısımlar olsa da bizi asıl ilgilendiren boyut TAI tarafından üretilen 30 adet T129 Atak helikopterin Pakistan’a 1.5 milyar dolar bedelle satış anlaşmasının tamamlandığı.

TRT World haberine göre, Pakistan ile Türkiye arasında 1.5 milyar dolar bedelle 30 T129 Atak helikopter satışı anlaşması yapıldı.

Atak, Pakistan Milli Gün Kutlamaları’nda boy göstermiş ve uçuş yapmıştı.

http://www.trsavunmasanayi.net/genel/atak-helikopterlerinin-pakistan-gecitindeki-silah-yuku/

23 Martta Pakistan Bağımsızlık Günü ihtişamlı bir kutlamaya sahne olmuştu. Türkiye tarafından gönderilen T129 Atak helikopterleri ve Mehter takımı da kutlamalara katılmıştı.

Kutlamaya katılan Atak helikopterlerimiz birçok video ve fotoğrafa yansımış ve geçit töreninde boy göstermişti.

Umtas/L-Umtas Lançeri,2li Cirit Podu ve 7ommlik roket podu takılı T129 Atak.

Videonun hemen devamında ise 4 savaş gemisi için de anlaşıldığı belirtilmekte! Gemilere dair detaylı bilgi yer almasa da Mılgem projesi kapsamında üretilen ada sınıfı korvet gemileri olduğunu tahmin ediyoruz.

Daha önceden konuyla alakalı yazı yazıp gelen haberleri iletmiştik, Pakistan zaten uzun süredir Atak ile ilgileniyordu.

http://www.trsavunmasanayi.net/genel/ulkemizin-en-buyuk-silah-ihracati-hayirli-olsun-2/

Ülkemizin en büyük silah ihracatı hayırlı olsun…Uzun zamandır beklediğimiz haber nihayet geldi! Türkiye’nin Pakistan’a Atak helikopteri ve Milgem korveti satışında anlaşmalar sağlandı!

 

Pakistan’a Milgem korvet ve T129 Atak helikopterinin satışları için uzun zamandır uğraşılıyordu ancak ihracat konusunda sıkıntı yaratan bazı etkenler bulunmaktaydı. Bu etkenlerin yanında Pakistan’ın canlı para sıkıntıları da bulunuyordu. Nihayet problemler çözüldü ve sevindirici haber gelmiş oldu. Pakistan T129 Atak helikopteri ve Milgem sınıfı korvet satın alacak!

 

Satışın ödemesinin bir kısmı nakit, bir kısmı da offset olmak üzere genel olarak Türk – Eximbank tarafından finanse edilecek. Offset kapsamında Süper Mushshak başlangıç eğitim uçağının alımı da kesinleşti. İmza töreni her iki Cumhurbaşkanının katılımı ile gerçekleştirilecek. Her iki liderin de ortak bir takvimde buluşması için zaman ayarlaması üzerinde çalışılıyor.

 

Söz konusu anlaşmanın içerisinde 30 Atak helikopteri ve 4 Milgem korvet olacağı ve sadece Atak’lar ile 1.5 milyar dolar gelir elde edileceği tahmin edilmekle birlikte bu rakamlar henüz kesin olarak bilinmiyor…

Her iki ülkenin de kazancının olacağı bu anlaşma hayırlı uğurlu olsun. Detaylar geldikçe paylaşıyor olacağız..

 


Like it? Share with your friends!

2kSHARES
4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in