S-400 3000 KM Menzilli Füzeleri Engelleyebilir mi?


Savunma Sanayi Müsteşarı Sn. İsmail Demir katıldığı bir programda, Rusya’dan satın alınan S-400 Hava Savunma Füze Sistemi’nin 3000 km’e kadar mesafelerden atılan MRBM/Orta Menzilli Balistik Füzeleri engelleyebildiğini belirtti.

Sistem ile igili tanıtım broşürlerine bakarsak Teorik olarak var. Ancak Pratikte kamuoyuna gösterilmiş değil. Ayrıca stand alone yani sadece kendi radarına bağlı (NATO ağından ayrı) çalışacak bu sistemi, BF savunması için, hangi ek tespit/takip sistemleriyle (uydu, çok uzun menzilli radar, radar ağı, vb) destekleyeceğimiz kısmını da kamuya anlatırlarsa sistemin kabiliyetinden daha emin oluruz.

Tabii Rusya’nın katmanlı hava ve füze savunma ağı içerisindeki çok sayıda tespit/takip sistemi ile başarılı olsa dahi bizde olmayan bir çok sistem nedeniyle S-400’ün Türkiye’de başarılı olacağı anlamına gelmez.

Konuya açıklık getirirsek; yaklaşık 300 km’den fazla menzile sahip balistik füzeler, uçuşlarının ortayol (midcourse) aşamasını uzayda kat ederler. 3000km menzilli, MRBM sınıfındaki bir füzenin önlenebilmesi için uzay ortamında takip edilebilmesi gerekir. Bu tespit, teşhis ve takip süreci için de füze savunma sisteminin, uzay konuşlu sensörler de dahil olmak üzere karmaşık bir sensör ve komuta kontrol ağına bağlı olması gerekir.

Münferit S-400 bataryası böyle bir kabiliyete sahip midir, teknik ve teknolojik olarak mümkün müdür? Dahası böyle bir kabiliyet (ya da bu kabiliyeti sağlayan sensör ve füzeler) Türkiye’ye verilir mi bunlar şimdilik kapalı kutu durumunda. Ancak Sn. Müsteşarın açıklamaları aksini işaret ediyor belki içinde bulunduğumuz seçim ortamından ya da gerçekten henüz açıklanmayan/açıklanmayacak farklı gelişmeler var.

Sistemin MRBM hatta IRBM önleme kabiliyetini üretici firma bu yıl içinde seri üretime girmesi beklenen 400 km menzilli 40N6Enin füzesi var. Bu füze veya ihraç modeli (5 sene içinde satışa çıkabilir) Türkiye’ye verilir mi bilinmez ama 185 km irtifası olduğu söylenen bu füzenin IRBM ve MRBM önlediği iddiası var.

Bu bilgi ilk kez Antalya’daki EuroAsia fuarında Almaz-Antey standında bizzat firma yetkililerin dağıttığı broşürün son sayfasında ortaya çıktı. Son satırda MRBM, IRBM dedikten sonra 4800m/s hızdaki füzelere karşı etkili olduğu belirtilmiş.

4800m/s yani 14-15 Mach sürat yapar. Sesin 14-15 katı hızla dalan BF’lere daha doğrusu yeniden giriş araçları RV’lere karşı 185 km irtifaya kadar terminal safhada savunma yapabildiği iddia ediliyor. Bunun ABD karşılığı hit-to-kill prensibi ile önleme yapan THAAD füzeleri 9 Mach sürat yaparken S-400 füzeleri 5 Mach süratinde.

Yukarıdaki tabloda da görüleceği üzere THAAD’ın IRBM iddiası yokken S-400’ün 40N6E füzesi nasıl vuruyor sorusu akla geliyor?

1-Ya yeni füze yaptılar ve bunu henüz duyurmadılar ve bu füze en az 10 Mach süratinde.

2- Yada kesişme için illa aynı sürat gerekmez mantığındalar ama bu çok düşük bir ihtimal.

Son olarak 600 km menzilli Scud füzelerinin DALIŞ/RV hızı=5-7 Mach, MRBM=10+, IRBM için =15+Mach iken, 600 km menzilli kendi radarı dışında başka bir kaynaktan desteklenemeyecek S-400 sisteminin SRBM (Scud vb kısa menzilli balistik füzeler) engeleyebilir olmasını umut etmekten başka çaremiz yok şu an için.

Kaynak: Turan Oğuz/Arda Mevlütoğlu/Hakan Kılıç


Like it? Share with your friends!

564SHARES
0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in